O areálu

Jak to vše začalo.

V první řadě restituce. Z majetku, který nám stát vzal v 50. letech, jsme dostali jen torzo, obnovit hospodářství by byla jen nostalgie a ne racionální úvaha. Budoucnost výroby potravin je v zemědělských družstvech a agrokomplexech se stovkami, možná tisíci ha. Malorolníkům odzvonilo ve všech vyspělých zemích v druhé polovině minulého století. Byly pouze dvě možnosti. Pronajmout pozemky někomu kdo chce hospodařit ve velkém, nebo hledat jinou možnost využití. Rozhodli jsme se s otcem pro druhou možnost. Otec má třicetileté zkušenosti z práce na učilišti a z trenérské práce s mládeží a mi s manželkou máme rádi koně i děti a také ne malé zkušenosti z práce s dětmi v zájmových klubech. To nás přivedlo k myšlence vybudovat jezdecký areál včetně jiných doplňkových sportovišť, takový malý ráj pro děti a lidi z nedalekých sídlišť. Nepouštíme se však do něčeho neznámého po hlavě, nýbrž svépomocnou výstavbou areálu, postupným rozšiřováním vlastního chovu, účastí na různých kurzech a vlastním vzděláváním v oblasti hipologie a výchovy mládeže pomalu rozšiřujeme farmu a budujeme klub.

Náš přínos okolí

Ve většině jezdeckých oddílů doplácí řadový členové na závodní, vrcholovou činnost několika vyvolených. My jsme se rozhodli, dát šanci těm, kteří nehodlají z koní i ze sebe dolovat maximum a rvát se o rekordy, ale prostě užít si přírody a z koně si udělat kamaráda důvěřivého, oddaného, přívětivého, v jehož společnosti se dají prožít hezké chvilky. Nechci opakovat fráze o pohledu na svět ze hřbetu koně, ale ze své zkušenosti mohu potvrdit, že přirozená komunikace s těmito ušlechtilými zvířaty má pozitivní vliv na fyzický i duševní stav člověka. Speciální metodika velmi pozitivně působí jako terapie pro děti s LMD, hyperaktivitou, či poruchou motoriky,soustředění a emocionální nerovnováhou.
Zejména děti z města, ze sídlišť jsou ochuzeny o kontakt s živou přírodou a my bychom jim jej chtěli touto cestou dopřát.
V současné době máme k dispozici včetně poníků a hříbat 30 koní. Děti k nám chodí již od věku 4 let a tak, aby získaly sebedůvěru, začínají s poníky. Učí se je ovládat ze země, prostřednictvím přirozené komunikace dle metodiky Pata Parelliho, potom přichází jízda bez sedla v kroku, v klusu a cvalu na jízdárně a jak postupně získávají dovednosti a jistotu v ovládání, mohou pod vedením cvičitele na vyjížďky do přírody. Důraz klademe především na bezpečnost a jemné bezbolestné ovládání koně, směřující k ovládání bez uzdy a udidla pomocí mentálního tlaku. Po získání důvěry a respektu u koně prostřednictvím Parelliho sedmi her není pro absolventa problém zaučit koně do tahu nebo pokračovat v dalším výcviku koně ze sedla. Zatím největším zážitkem je pro děti jízda ve volném terénu a klubové soutěže. Těm nejlepším bychom chtěli v budoucnu umožnit účast na westernových závodech, zejména v soutěžích jako jsou western pleasure, western trail, horsmenship, reining…
Nedílnou součástí práce s koněm je i péče o něj. Děti jsou velmi citlivé a okamžitě si všimnou, když jejich koníčka něco bolí, nebo má nějakou drobnou oděrku. Poctivě se starají, aby koně byli v čistotě, aby měli dobré krmení, dostatek vody atd.
Že to vše, pobyt na zdravém vzduchu, přiměřená fyzická námaha, práce v kolektivu a zejména jízda na koni má dobrý vliv jak na zdraví, tak na duševní vývoj dítěte je ověřené. Je jen škoda, že nám zatím nejsou hvězdy příznivě nakloněny a nemůžeme svůj záměr realizovat v plné šíři. Pracujeme zatím v provizoriu a tak hyporehabilitace a práce s hendikepovanými dětmi se zatím odkládá na neurčito.
Naše služby využívá i libertin a školy. V letních měsících k nám přicházejí, využívajíce toho, že se k nám dá snadno dojít pěšky, skupiny dětí se svými vedoucími a i celé třídy se svými pedagogy. Po krátkém povídání o koních se děti povozí, většinou si to zkusí i jejich doprovod, potom si opečou buřty a často odchází s nadšením pro vlastní zapojení do činnosti klubu.
Pořádáme i letní táborové kurzy přirozené komunikace s koněm dle metodiky Pata Prelliho v týdenních turnusech se spaním v podsadových stanech, víkendové pobyty s výcvikem a příměstské tábory s docházkou z domova. Oblíbené jsou i individuální lekce pro děti i dospělé. Dále nabízíme i ustájení a výcvik koní. V poslední době přibývá i počet dospělých členů, kteří nám doufám v budoucnu pomohou v organizační práci. Občas pořádáme dětské dny pro firmy, nebo dojíždíme s poníky na různé akce.

Josef Koudelka r. 2009

 

Sídlíme zde – Mapy.cz:

GPS 50.7070742N, 14.5404764E